Perşembe, Ağustos 17, 2017
   
Text Size

Ara

Onkoloji Hastanesi

Kanser tanısı ve tedavi seçimi halen histopatolojik ve immünohistokimyasal incelemelere dayanılarak yapılmaktadır.
Ancak tanıda daha ileri bilgiler ile tedavilerin bireyselleştirilmesi gerekliği duyulmaya başlamıştır.Günümüzde yüksek teknolojiler sayesinde genomik ekspresyon özelliklerini araştırmak mümkün olmuştur.Bu da neoplastik hücrede değişmeye neden olan genetik yolları
daha iyi anlamamızı sağlamaktadır.Gen analizleri prognoz ve tedaviye cevapta standart histopatolojik,
immünohistokimyasal incelemelere nazaran daha fazla ve üstün bilgi verdiği düşünülmektedir.Genetik inceleme olmadan:Bilgilerimiz spesifik sistemik ilaç tedavilerine hangi hastaların aday olduklarını belirleyememektedir.Günümüzde genomik tıp büyük ilerlemeler kaydetmiştir.
Bu da kanseri bireysel anlamak ve bireysel tedavi etmek olanağı sağlamaktadır.Bazı hastalarda ve tümör tiplerinde ilave moleküler testler ile
protein ekspresyonları tanı ve hedefli tedaviler için kullanılmaya başlamıştır.
Patologların yeni hizmet alanlarından biri de moleküler patoloji dalında aktif rol almaktır. Bunu da gerek bu tekniği etkileyecek teknik faktörleri en iyi bilmesi ve gerekse inceleme yapılacak sahanın seçimi yönünden patologlara iş düşmektedir.
Bu nedenle hastenemizde önce insitu hibridizasyonla aydınlık sahada kromojenik yöntemle HER2 çalışılmaya başlanmış daha sonra buna yine aynı yöntemle EBER,Kappa-Lambda, EGFR ilave edilmiştir. Hastanemizin özelliği bakımından tedavi seçimi için çok önemli olan sıralama tekniği(Pyrosekans) kurulmuş, şu anda Ki Ras12,13,61,BRAF 600V çalışılmaktadır.
Çalışmalarımız bölümümüz takip satndartları ve inceleme yapılacak materyel ve saha seçiminin patolog tarafından yapılması nedeni ile başarı ile devam etmektedir.

 Saygılarımla Dr.Işın Pak

İletişim

ANKARA PATOLOJİ DERNEĞİ 
Her Türlü Öneri Soru ve Düşünceleriniz için
info@ankarapatoloji.org mail adresini kullanabilirsiniz

Üye Paneli